• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שליטים ושדים [שו"ש 11] הפטיש האדום

הפטיש האדום הוא לא פטיש ולא אדום. זה הכותר של ספר בשפה הגמדית, שנכתב לפני כמאתיים שנה ומסכם את עיקרי האידאולוגיה של הגמדים.

ומה האידאולוגיה הזו? כדי להבין אותה במלואה, צריך לקרוא את "הקפיטל" של מארקס. כן כן, הגמדים הם קומוניסטים. בתור החברה התעשייתית הראשונה בעולם המשחק, הם עברו מהפכה (יחסית לא אלימה דווקא) בכל הקשור ליחסי הקניין והיצור. קהילות הגמדים מתנהלות כאשר הבעלות על אמצעי הייצור היא משותפת, וכל אחד עובד כפי יכולתו ומקבל כפי צרכיו.

הגמדים לא מנסים לייצא את האידאולוגיה שלהם, כי הם לא מאמינים שהיא מתאימה למי שאינם גמדים ולחברות שעדיין נמצאות בשלב של חקלאות פיאודלית. כמובן שזה לא הפריע למישהו לתרגם את הספר ולנסות לקדם מהפכה כזו גם בממלכה שלכם.

יודע מה קצת מעצבן?
הרבה עולמות מערכה של מו"ד, משחקי תפקידים אחרים, ספרים, סרטים וכן הלאה, מתווים תרבות מוגדרת אחת לכל גזע. זה בניגוד לכדור הארץ, שהגזע "התבוני" היחיד שגלוי בו הוא בני האדם, ואלה היו עד לפני זמן לא רב מחולקים לעשרות ואף מאות תרבויות נפרדות. לשייך את כל הגמדים, או כל בני האנוש או האלפים או האורקים או כל גזע "תבוני" אחר לממלכה אחת שמאחדת תחתיה את כל בני אותו הגזע, זה לפחות לטעמי מאוד סטריאוטיפי. כל מי שמעיף מבט במאגר העצום של אידיאולוגיות שיש לבני מין אחד בעולם אחד, יכול להבין שעולם שבו לכל גזע יש רק אידיאולוגיה אחת הוא עולם מאוד שטחי.
ולפני שאתה אומר לי שזה יותר מדי מסובך ליצור יותר ממלכה אחת לכל גזע, קודם כל - אני מכירה אותך בתור אדם שממציא קודם את השו"ש ואז את העולם, אם הוא בכלל עובד על העולם. ככה שבמקום גמדים היית יכול להגיד "בני הממלכה/ארגון מה שזה לא יהיה [שם]" ושום דבר לא היה משתנה.
ושנית, גם כשאתה כותב עולם מערכה, יש לזה פתרון מאוד פשוט: ממלכות מעורבות. כלומר, אתה יכול ליצור איזו כמות ממלכות, ארגונים ואידיאולוגיות שאתה רוצה, ואז לקבוע שלפחות בחלק מהם יש יותר מגזע אחד.

בדרך כלל אני לא משתמש בדמויי אדם בכלל, רק בתרבויות אנושיות שונות.

אבל, הקטע הזה מבוסס על עולם המשחק שלי ממו"ד בקופסאות מלפני מלא זמן - שם היו כמה קהילות קטנות של גמדים בכל מיני מקומות (פזורה), אבל רוב גמדי עולם המשחק גרו בארץ אחת שהייתה קומוניסטית.

חוץ מזה, השחלתי לשו"ש הזה כמה פרטים היסטוריים קטנים שאפשר ללמוד אותם כדי להרחיב את הסיפור ולהתעסק איתם. למשל, הויכוח בין תומכי ה"קודם כל לבנות את הקומוניזם בברית המועצות" ובין תומכי "ייצוא המהפכה", או הקטע שלמרות שמרקס חזה שהמהפכה הבלתי-נמנעת תתרחש במדינות מתועשות, ואין סיכוי שהיא תקרה במדינה חקלאית כמו רוסיה, קרה בדיוק ההיפך והקומוניזם השתלט דווקא על מדינות חקלאיות ולא מפותחות - רוסיה וסין.

חזרה